>

Aşırı tuzlu yiyeceklerin üzerinde uyarıcı kırmızı etiket olacak…
Daha tadına bakmadan yemeğe tuz döken Türk halkının gereğinden fazla tuz tükettiği araştırmalarla da doğrulandı. Günlük tuz tüketimi 5 gram olması gerekirken Türklerin ortalama 18 gram tuz tükettiği ortaya çıktı. HaberTürk’ün haberine göre; Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, “Tuz kullanımını azaltmak için aşırı tuzlu yiyeceklerin üzerinde uyarıcı kırmızı etiket olacak” dedi.
Amerika’nın felç ve kalp hastalıklarının bir numaralı nedeni olarak gösterdiği aşırı tuz tüketimine karşın restoranlardaki yemeklerdeki tuz oranlarına sınırlama getirmesinin ardından Türkiye’nin de böyle bir çalışma yürüttüğü ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın yeni hazırladığı eylem planından sonra tuz oranı yüksek ürünlerin ambalajlarında ‘kırmızı etiket’ olacak.
FAZLA TUZ TÜKETİYORUZ
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, “Normalde olması gereken tuz tüketimi günlük ortalama 5 gram. Ancak Türkiye’de 18 gram tuz tüketiliyor. Bu nedenle bir eylem planı hazırlıyoruz. Üretimden sunuma kadar tuzun kullanıldığı alanlarda bazı sınırlamalar getiriyoruz. Tezgâhtaki ürünün tuz miktarı belirlenen miktardan fazlaysa üzerinde ‘kırmızı etiket’ olacak. Vatandaşı bunun içinde daha çok tuz var dikkat ona göre al diye uyaracak” dedi. Fazla tuz tüketiminin hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek, felç gibi hastalıkları riskini artırdığını anlatan Çom, amaçlarının halkı tuz tüketimi konusunda bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Çom, tuzla ilgili eylem planının bir ay içinde biteceğini belirtti.
Dünya Sağlık Örgütü günlük tuz tüketiminin yetişkinlerde 5 gramla (yaklaşık bir çay kaşığı) sınırlı tutulmasını tavsiye ediyor.
TUZ YERİNE BAHARAT
Uzmanlar tuzdan vazgeçemeyenler için tuz yerine seçenek olarak bitkileri ve baharatları öneriyor. Özellikle limon ve limon suyu, sirke ve bazı kurutulmuş baharatlı bitkiler ve kırmızı biberin tuz isteğini azalttığı belirtiliyor. Fazla tuz tüketiminin vücutta ödeme ve hipertansiyona yol açtığı biliniyor. Öte yandan aşırı tuz tüketimi böbrek ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini de büyük ölçüde artırıyor.

Reklamlar