>

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören beldesi yakınlarında bulunan yeraltı şehrine girerek incelemelerde bulundu. Bakan Eroğlu, “Bu muhteşem eseri mutlaka turizme kazandırmalıyız” dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ve AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile birlikte Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören beldesi, Isbıdın bölgesinde bulunan yeraltı şehrini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Daire müdürlerinin de katıldığı incelemede konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, yeraltı şehrinde 15 gün önce başlayan temizlik çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Taymuş, şunları kaydetti:
“Temizlik çalışması süren yeraltı şehrinin 4 ayrı giriş kapısı, kapı girişlerinde sürgü taşları, havalandırma bacaları, su kuyuları ve çok sayıda oda olduğunu belirledik. İki katlı olduğunu tahmin ettiğimiz yeraltı şehrini temizlik çalışmalarının bitiminin ardından aydınlatma ve diğer eksikler giderildikten sonra turizme açmayı planlıyoruz.”
Yeraltı şehrinin içinde bulunan havalandırma bacasını ve su kuyularını inceleyen Bakan Eroğlu, “Bu muhteşem eseri mutlaka turizme kazandırmalıyız. Birçok yeraltı şehri gördüm ama buranın bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmiyordum. Konuyu Kültür Bakanımıza da anlatacağım. Buranın turizme kazandırılmasıyla bölgenin gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.
Gazetecilerin sorusu üzerine Bakan Eroğlu, yeraltı şehrinin turizme açıldığı zaman kendilerine talep edildiğinde çevre düzenlemesiyle ilgili her türlü desteği sağlayacaklarını kaydetti.
Eroğlu, “Çevreye doğal dokuyu bozmayacak şekilde mesire alanları kurulabilir. Yeraltı şehri bölge turizmine büyük katkılar sağlayabilir ifadesini kullandı. Bakan Eroğlu, ayrıca yeraltı şehri yakınlarında tesadüfen bulunan su kaynağından da su içerek DSİ yetkililerinden su ile ilgili araştırma yapmalarını istedi.
Bakan Eroğlu, Bu su kaynağının yeraltı şehri ile bağlantısı vardır. Kaynağın devamındaki suyolları kayalar oyularak açılmış, buranında tarihi bir geçmişi olabilir şeklinde konuştu.
TBMM Başkanvekili ve AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut da daha önce varlığı bilinen ancak içine girilemeyen yeraltı şehrinin temizlenmesinin ardından ülke turizmine kazandırılacağını kaydetti.
Eroğlu ve beraberindekiler daha sonra Pazarören Beldesi yakınlarındaki Selçuklu Sultanları ndan Melikgazi’nin türbesini ziyaret etti. Eroğlu, burada yetkililerden türbe ile ilgili bilgiler aldı.

Reklamlar