>

Hakkari Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı İsmail Çatal başkanlığındaki Hakkarili sanayici ve iş adamları heyeti, Ticaret Odası nı ziyaret etti.
Ziyarette öncelikle Hakkarili işadamları tek tek kendilerini tanıttı.

Ziyarette konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Asaf Mehmetbeyoğlu Kayseri nin dış ticaret hacminin 2 milyar doları aştığını, Kayseri sanayisinin 300 ün üzerinde mal ve hizmeti sunar hale geldiğini ifade etti. Mehmetbeyoğlu, Kayseri dışındaki Kayserililerin hiçbir zaman memleketlerini unutmadığını, her zaman ve her fırsatta memleketlerinin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini vurgulayarak, Hakkarili iş adamlarına da bunu tavsiye etti.
Ticaretle uğraşanların, güvenli yerler aradığının altını çizen Mehmetbeyoğlu, Terörün olduğu yerde yatırım olmaz. El ele vererek biz sanayiciler ve iş adamları, terör belasından kurtulabiliriz. Terör olaylarının yaşandığı yerlerde iş ve aş olursa, terör barınamaz. Kars, Van ve Muş gibi illerimizde terör olayları durunca, başta turizm gelirleri olmak üzere ekonomilerinde canlılık yaşandı diye konuştu.
Hakkari Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı İsmail Çatal da Kayseri nin İç Anadolu ve Doğu illeri için çok güzel bir örnek olduğunu belirterek, Bu güzel örneği yerinde görmeye geldik dedi. Çatal, Hakkari nin İran ve Irak la sınırı bulunduğunu, İran ve Irak ta Türk mallarının kalite ve fiyat açısından, Avrupa ülkelerinin mallarına göre daha çok rağbet gördüğünü gözlemlediklerini kaydetti.
Kayserili iş adamı ve yatırımcıları Hakkari de birlikte iş yapmaya davet eden Çatal, İnşallah bu ziyaretimiz, çok iyi ve köklü işbirliklerine dönüşür. Bundan hem Hakkari hem Kayseri hem de Türkiye kazançlı çıkar diye konuştu.
Hakkarili iş adamları heyetiyle birlikte Kayseri ye gelen Hakkari Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Osman Kızılbağ ise Türkiye de Kayseri ticarette 10 uncu sırada. Biz ise 77. sıradayız. Bu anlamda Kayseri bir okul, biz de öğrenci. Öğrenmeye geldik dedi.
Kayseri nin ticaret ve sanayideki başarısını, sosyal ve kültürel alanlarda da tekrarladığını ifade eden Kızılbağ, Kayseri ile Hakkari nin başarı sıralamasındaki yerleri, mukayese bile edilemez. Bir başka değişle, bu konuda Hakkari, Kayseri nin en küçük evladıdır. Ya da Kayseri, Hakkari nin ağabeyidir şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, KTO Meclis Başkanı Bekir Adıyaman, Hakkari Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı İsmail Çatal a bir şilt takdim etti. Çatal da, Adıyaman a, Hakkari nin sembolü ters lale figürünün işlendiği bir şilt ile Hakkari de üretilen bal hediye etti.
KTO Meclis Başkanı Bekir Adıyaman, illere yapılacak yatırımlarda elbette devlet desteğinin de gerekli olduğunu ifade ederek, Ancak öncelikle sizler öz kaynaklarınızı birleştirerek çeşitli yatırımlara yöneleceksiniz. Sonra, hep birlikte belli bir hedef ortaya koyup devletten destek isteyeceksiniz dedi.
Adıyaman, yatırımcının her zaman güvenli bir liman istediğini belirterek, şöyle devam etti:
Bunun sağlanması da biz iş adamlarına düşüyor. Birlik ve beraberliğin çimentosu, iş adamlarıdır. Hiç bir zaman bizi ayrıştırmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu birlikteliği sağladığımız sürece, bütün iş adamları, Türkiye nin her köşesindeki yatırımcı, Türkiye nin her yerinde yatırım yapar.
Hakkarili iş adamları doğdukları topraklarla ödeşmeliler. Doğdukları topraklara, memleketlerine yatırım yapsınlar. Sizler de böyle bir girişimin başlangıcını yapın, Hakkari dışındaki hemşehriniz olan iş adamlarına, memleketlerine yatırım yapmaları çağrısında bulunun.

Reklamlar