>

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı nda, Başkan Vekili Ahmet Aksu nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 56 firma katıldı. Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketinin yanı sıra Kayseri’den Boydak Enerji ve Has Çelik’in de katıldığı ihale ile Bünyan, Sızır, Pınarbaşı ve Çamardı Hidroelektrik Santrallerinin 49 yıllığına işletme hakkı devredildi.

Türkiye’nin en eski çalışır durumdaki santrali olan Bünyan santrali ile birlikteki 4 santral için bugüne kadar yapılan ihaleler dikkate alındığında rekor bir teklif verildi. Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi 69.7 milyon dolar teklifle ihaleyi kazandı.

Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi Genel Müdürü Şadi Büyükkeçeci ihaleye ilişkin yaptığı kısa değerlendirmede  “Elektrik üretimine yönelik barajlarla yakından ilgilendik ve girmiş olduğumuz ihale sonucunda 1926 yılından 2009 yılı sonuna kadar işlettiğimiz Bünyan HES ile 1966’dan beri işlettiğimiz Sızır HES’i, ayrıca Çamardı ve Pınarbaşı HES’leri  bünyemize katmış bulunuyoruz. Dört santralin toplam yıllık üretimi takribi 55 milyon 300 bin kilovat saat civarında. Bu santralleri aldığımız için çok mutlu ve gururluyuz. Fiyat bizim tahminimizin üzerine çıktı ama bizim için manevi değeri vardı.  Hem biz hem de devlet kazandı. Şimdi başta Sızır olmak üzere bu santralarımızın  kapasitesini daha da artırmak için çalışmalar yapacağız. Diğer yandan da çeşitli kaynaklardan elektrik üretimine yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Şimdi önümüzdeki en büyük hedeflerden biri Elektrik Dağıtım Bölgeleri’nin ihalelerine de katılarak en az bir bölgeyi daha bünyemize katmaktır. 69.7 Milyon Dolar’a aldığımız 4 santralimizin şirketimize, şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

          İhalede birinci elemesiz turda en yüksek teklif 36 milyon 500 bin Dolar olurken, ilk elemeli turda en yüksek tutar 50 milyon Dolar, ikinci elemeli turda en yüksek tutar 57 milyon 500 bin Dolar, üçüncü elemeli turda ise en yüksek tutar 63 milyon 500 bin Dolar oldu. Açık artırmaya 9 firma kaldı

        Açık artırmanın başlangıç tutarı 68 milyon 750 bin Dolar oldu ve açık artırma aralığı 50 bin Dolar olarak belirlendi. Kayseri firmalarından Boydak Enerji açık artırmanın ilk turunda, Has Çelik ikinci turda çekildi. Dokuzuncu turda Eksim Yatırım Holding de ihaleden çekilince 4 santrali 69 milyon 700 bin dolarla en yüksek teklifi veren Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi ald
Reklamlar