Kayseri Büyükşehir Belediyesinin 7 Mart 2011 tarihinde tanıtımını yaparak Kayserililerin istifadesine sunduğu dokuz kitabı gücümün yettiği kadar sizlere tanıtmaya çalışacağım. Biraz zaman alacak ama kitaplar hakkında az veya çok bir şeyler yazmak istiyorum.

Öncelikle Başkan Mehmet Özhaseki’yi kutlamak istiyorum. Kayseri Büyükşehir Belediyesi bugünlerde seksen küsur yayına ulaşmışsa bunun arkasında elbette başkanın iradesi vardır. Biz kültür adamları, Türk ve İslam Kültürünün ardında duran ve bu büyük deryaya katkılar sağlamak için çırpınan herkesi takdire layık görürüz. Başkan Bey, Kayseri’ye yakışan işleri yaptı ve bu eserleri de seksen küsur eserin arasına katarak hem Kayseri’ye, hem de medeniyetimize hizmette bulundu. Gönülden teşekkürler…

Efendim, biz gelelim ikinci cildini sabırsızlıkla beklediğimiz Kayseri Ansiklopedisine. 7 Martta Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda yapılan tanıtım toplantısında elimize Kayseri Ansiklopedisinin ikinci cildi de geçti. Çok sevindik. Fatih Gökdağ Beyefendiyi bu büyük ve güzel organizasyondan dolayı bir kez daha tebrik ederim.

Kayseri Ansiklopedisi, aslında bizlere büyük bir hareket kazandırdı. Bugüne kadar biriktirdiklerimiz, belgelediklerimiz, fotoğrafladıklarımız hep bir tarafa atılmıştı. Buna da arşiv diyorduk güya. Biriktirmek güzel de lakin biz arşiv kelimesini fazla hafife alıyormuşuz. Fatih Beye hep bir şeyler iletmek istedikçe arşivimizin aslında ne kadar karmaşık olduğunu, hatta içinden çıkılmaz bir vaziyette olduğunu da gördük. Fatih Bey, dostça, kardeşçe ve o tatlı üslubuyla bizi cidden harekete geçirdi. Onun sayesinde unuttuğumuz birçok şeyi hatırladık. Aslında Kayseri Ansiklopedisi yazılırken de yayınlanırken de Kayseri şehri de biz de hafızalarımızı şöyle bir tazeledik.

Kayseri Ansiklopedisi 2. Cilt, birinci cildin devamı olduğunu gösteren bir yapıda ve kalitede olmuş. Bu şekilde sürekliliğin sağlanması son derece olumlu… Ufak tefek yazım hataları gördümse de nazar bozan olsun diye koydum bir kenara.

Fatih Bey, birinci ciltte 14 maddeyi yazmamızı istemiş ve ödevimizi vermişti. İkinci ciltte ise bunlara 10 madde daha ilave etmeyi başardım. Başardım diyorum, çünkü Kayserili yazarlar için de aslında Ansiklopedi maddesi yazmak iyi bir tecrübe ve referans olmaktadır. Bunun farkına varılsa fena olmaz sanırım.

Kayseri Ansiklopedisinin 1. ve 2. ciltlerinde yazdığım maddeler şunlardır:

Aladağlar Milli Parkı, 1. cilt, s.92-93

Altınkaynak, Mustafa; 1. cilt, s.116

Altuntaş, Hamdi; 1. cilt,  s.118

Aşık Kerem; 1. cilt, s.148-149

Bezirhane, 1. cilt, s.250

Bünyan; 1. cilt,  s.268-269-270-271

Bünyan Halı İpliği Fabrikası; 1.cilt,  s.273-274

Bünyan Hidroelektrik Santralı; 1. cilt, s.274

Bünyan Kültürü Dergisi, 1. cilt, s.275

Bünyan’ın Sesi Gazetesi, 1. cilt, s.277

Çapanoğlu Mehmet Celaleddin Paşa, 1. cilt, s.374-375

Çapanoğulları ve Kayseri, 1. cilt; s.375-376-377-378-379

Daniş Ali Bey, 1. cilt, s.417-418

Demokrat Bünyan Gazetesi, 1. cilt, s.437

Doğan Ziya; 2. cilt, s.28

Ecevit, Muhammet Ali; 2. cilt, s.67

Eras Holding, 2. cilt, s.172-173

Erkilet Dili (Gizli Dil), 2. cilt, s.215

Geçit Dergisi, 2. Cilt, s.334

Geçit Yayınevi, 2.cilt, s.334

Genç Nefer Dergisi, 2. cilt, s.344-345

Gençsoy, Mehmet; 2. cilt, s.345

Gilaburu (Viburnum Opulus), 2. cilt, s.376-377

Güleç, Davut; 2. cilt, s.412-413

Fatih Bey, iyi niyetiyle, temiz ahlakıyla ve adaletli yaklaşımıyla takdirimi kazanmıştır. Aslında birçok fotoğrafı, istese kendi çektiği fotoğraflar dahil, birkaç kişinin omzuna bindirir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O, ansiklopediye birçok insanı katmayı seviyor. Fedakarlık gerekiyorsa öncelikle kendisi yapıyor bunu. Allah selamet versin, yolu açık olsun.

Biz ise sevgili kızlarımla beraber, fotoğraflarımızla ve kalemimizle ona yardımcı olmak noktasında hazırız her zaman için. Talip olduğumuz şey ise sadece dostluğu ve güler yüzüdür. Arşivimde bulunan yaklaşık 50 bin eski ve yeni Kayseri fotoğrafı en ufak bir teklif gerekmeden emrine amadedir. Ayrıca, gücümün yettiği ve kalemimin erdiği her noktada ise varlığımla ve arşivimle hazır olduğum bilinsin yeter.  

Biz böyle bir hizmet kervanına binmek için davet bile beklemeyiz, hele ki konu Kayseri olunca bizde akan suların durduğunu herkes bilir. Ki Fatih Gökdağ, bu işi en iyi bilenlerden biri… Bu büyük hizmeti inşallah tamamına erdirir ve kütüphanelerimiz eşsiz bir esere bütün ciltleriyle kavuşur.

Şimdiden üçüncü cildi beklemeye başladık bile.

Reklamlar